Wpływ Polskiego Ładu na estoński CIT
Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych to kolejny obszar, którego dotknęły zmiany podatkowe wprowadzone przez Polski Ład. Ich celem jest zwiększenie liczby podatników dokonujących wyboru tego sposobu opodatkowania.
Przede wszystkim zniesiono kryterium przychodowe oraz obowiązek ponoszenia nakładów inwestycyjnych. Ministerstwo Finansów wskazuje, że po zmianie przepisów oszczędzone na podatku pieniądze nie muszą być wykorzystywane na inwestycje – podatnik może przeznaczyć je na budowę rezerw lub poprawę płynności firmy.
Kto może wybrać
Ponadto rozszerzony został zakres podmiotów, które mogą wybrać estoński CIT. Zgodnie z Polskim Ładem oprócz spółek akcyjnych i spółek z o.o. mogą z niego skorzystać również proste spółki akcyjne, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne.
Należy pamiętać, że w przypadku estońskiego CIT udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami podatnika mogą być wyłącznie osoby fizyczne, a podatnik nie powinien posiadać udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, a także ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną.
Ponadto, u podatnika przychody uzyskiwane: z wierzytelności, odsetek, pożyczek, opłat leasingowych, poręczeń, gwarancji, praw autorskich, praw własności przemysłowej, ze zbycia instrumentów finansowych oraz z transakcji z podmiotami powiązanymi, nie mogą przekraczać 50 proc. wszystkich przychodów spółki.
Przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta